Skip to content Skip to footer

Derneğimizin destekçi olarak yer aldığı ESİAD Sürdürülebilirlik (ESİAD SÜR) Konferansı, “Sürdürülebilir Tarım ve Teknoloji” başlığıyla İzmir’de gerçekleştirildi. Başarılı sürdürülebilir tarım uygulamalarının ve yeni teknolojilerin paylaşıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, çatı Türkiye markası ile tarımdaki katma değeri artırabileceklerini söyledi.

Açılışta konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri ise dernek olarak sürdürülebilirlik konusuna verdikleri öneme değinerek, “Ege Sanayicileri ve İş insanları Derneği olarak, 2018 yılında Sürdürülebilirlik Komitemizi kurduk. Bu sene itibarıyla ise “ESİAD SÜR’’ toplantılarımızı bir gelenek haline getirmeyi, bu kapsamda her sene sürdürülebilirlik açısından değişik bir temayı ele alarak bölgemizdeki farkındalığı artırmayı amaçlıyoruz. İlk ‘ESİAD SÜR’ü Ege bölgemiz ve tüm ülkemiz için çok önemli olan Sürdürülebilir Tarım konusunda gerçekleştiriyoruz” dedi.

Sivri’nin ardından söz alan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, öncelikle kaynak israfının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Ülke olarak son dönemde tarım alanlarının yüzde 8’inin kaybedildiğini anlatan Kestelli, “Gıdanın yüzde 30’u çöpe gidiyor. Sadece üretim, verim ve kalite artışına odaklanma yeterli değil. Tarımsal üretim en az çevresel zararı yaratacak şekilde yapılmalı. Tarım akıllı uygulamalarla, temiz, sürdürülebilir bir şekilde yapılmalı. Tarımda 4.0 uygulamalarına adapte olmalıyız. Tarım sektörü, dijital dönüşümü yakalamaktan çok geri kalıyor. Tarıma yapılacak her yatırım daha hızlı geri dönüyor” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, gazeteci Cem Seymen’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen, “Tarımda Sürdürülebilirlik” başlıklı oturumda; Philip Morris/Sabancı Genel Müdürü Filiz Yavuz Diren, OECD/BIAC Tarım ve Gıda Komitesi Başkanı Metin Akman ve İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon, sürdürülebilirlik alanındaki çalışma ve görüşlerini paylaştılar.

Zirve, Tabit Akıllı Tarım Teknolojileri A.Ş., Kurucu Ortağı Tülin Akın’ın uluslararası iyi uygulama örneklerini paylaştığı konuşması ve Afimilk Ltd. şirketinin Gelişmiş Süt İşletmeleri Çözümleri sunumuyla sona erdi.